| Processor | AMD Ryzen 5 7530U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 12GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp Pavilion 15 |
|---|---|
| Model | Pavilion 15 |
| Price | Tk 86,790 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | MediaTek Wi-Fi-6 MT7921 (2x2) |
|---|
| Display Type | FHD micro-edge, BrightView, 250 nits |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 36.02 x 23.4 x 1.79 cm (14.18 x 9.21 x 0.7 in) |
|---|---|
| Body Weight | 192 grams (3.86 Ibs) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Natural silver, Ceramic White, Fog Blue |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 5 7530U |
| Ram | 12GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | Lithium-ion prismatic battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell, 41 Wh battery |
| Battery Backup | Up to 7 Hours |
| Audio | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | MediaTek Wi-Fi-6 MT7921 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 wireless card |
| USB | 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Made By | Taiwan |
|---|---|
| Other Features | Full-size, backlit, natural silver keyboard with numeric keypad |
Brilliant laptop. The keyboard feels smooth and responsive
Display: 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 8GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IP Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS-level Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →